Чи є ці зміни позитивними та виправданими? Чи не звужується при цьому обсяг прав людини?..
Відповіді на ці та інші запитання шукали адвокати, судді та вчені, які того дня зібралися в Одесі.
Йосип Львович Бронз, ім’ям якого названо Форум, був одним із перших у незалежній Україні, хто отримав почесне звання «Заслужений юрист України». Він був лідером адвокатських організацій, які відстоювали права адвокатури і формували високі стандарти професії: Союзу адвокатів України, Одеської обласної колегії адвокатів, а з моменту заснування у 2012 році і очільником Ради адвокатів Одеської області.
Олена Джабурія, яка нині виконує обов’язки голови РАОО, у ході роботи Форуму окреслила коло актуальних питань для обговорення: яким чином та за допомогою яких правових інститутів адвокати мають впливати на дотримання прав людини в умовах війни; як діяти адвокатам у межах правового поля задля збереження балансу прав та інтересів клієнта; чи може держава забезпечити розумні строки розгляду кримінальних справ, враховуючи близькість до лінії фронту, тимчасову окупацію певних територій та неможливість роботи судів…
– На нашу думку, існують проблеми законодавчого та правозастосовного характеру. Не вирішено, зокрема, проблеми у частині кваліфікації злочинів у сфері національної безпеки та оборони, проти миру і безпеки людства, воєнних злочинів, – сказала Олена Джабурія.
Дистанційно привітала учасників Форуму та дала оцінку законодавчим ініціативам, які сьогодні розглядаються у Верховній Раді, голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
Також вона окреслила принципові зауваження до проектів, які були направлені до профільних комітетів Верховної Ради, Офісу Омбудсмана та міжнародних інституцій.
Під час форуму учасники дослідили новели судової практики у кримінальних провадженнях та трансформації кримінального процесу воєнного часу.
Окремий блок питань заходу був присвячений антикорупційним розслідуванням та судовим провадженням.
Суддя Кримінальної палати Одеського апеляційного суду Юліан Кравець проаналізував особливості судового розгляду справ щодо викривачів корупції, поняття якого відображене у базовому Законі «Про запобігання корупції» та КПК.
Про особливості визначення розміру застави у Вищому антикорупційному суді розповів суддя Апеляційної палати цього суду Дмитро Михайленко.
Суддя цієї ж палати Даниїла Чорненька розповіла про особливий режим кримінального провадження в умовах воєнного стану.
Учасники Форуму взяли участь у дискусіях, схвалили відповідну резолюцію.