
Фіскальні витрати у адвокатів, які мають доходи, повинні зрости.
1) Яка організаційна форма адвокатської діяльності менш фіскально затратна?
З 01.01.2025 року відповідь на це питання має стати ще більш очевидною.
Обов`язок сплачувати ЄСВ за себе за наявності доходу повертається для адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально.
+ Військовий збір для когось збільшується з 1,5% до 5% від сукупного чистого доходу, для когось запроваджується – 1% від доходу.
З одного боку, адвокати з податковим статусом фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність («незалежники»), повинні сплачувати вже не 19,5% (ПДФО 18%+ВЗ 1,5%) чи 41,5 % (ПДФО 18%+ВЗ 1,5%+ЄСВ 22%) різниці між оподаткованим доходом та документально підтвердженими витратами, а 45% (ПДФО 18%+ВЗ 5%+ЄСВ 22%).
З іншого боку, адвокатське бюро або адвокатське об`єднання зі статусом платника єдиного податку 3 групи («єдинники»), які мають доходи, повинні сплачувати більше ніж раніше, але все одно менше «незалежників».
Фіскальне навантаження для «єдинників» 3 групи має зрости внаслідок встановлення для них обов`язку по сплаті військового збору, а саме за ставкою 1% від доходу. Тобто +1% витрат від суми доходу (будь ласка, не плутати з різницею дохід-витрати, як у «незалежників»).
2) Що ще нового?
Варто також додати про збільшення витрат на військовий збір з доходів найманих працівників та з доходів фізичних осіб від дівідендів. Адже ставка військового збору для них має зрости з 1,5 до 5%.
Цікаво також те, що до категорії платників військового збору не потрапили 2 категорії плаників податків:
По-перше, юридичні особи-платники єдиного податку 4 групи;
По-друге, юридичні особи, які знаходяться на загальній системі оподаткування.
3) Щодо дати запровадження нововведень.
Щодо дати повернення обов`язку сплачувати ЄСВ за себе на довоєнному рівні питань не виникає. З 01.01.2025р. за наявності доходу у відповідному місяці (звітньому періоді).
Але щодо військового збору виникає 2 наступних питання:
- З якої дати сплачувати військовий збір новим категоріям платників?
- З якої дати сплачувати військовий збір за підвищеною ставкою вже існуючим категоріям платників?
Станом на 26 грудня 2024 року законом* передбачено 2 варіанта відповіді залежно від категорії платників військового збору.
Варіант №1. До доходів найманих працівників та дивідендних доходів фізичних осіб підвищена ставка військового збору підлягає застосуванню з 1 грудня 2024 року.
Варіант №2. До доходів осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, підвищена ставка військового збору підлягає застосуванню з 1 січня 2025 року.
З цієї ж дати підлягає застосуванню військовий збір для таких нових категорій платників, як фізичні особи-підприємці та юридичні особи-платники єдиного податку 3 групи.
4) Чи всі ці варіанти є правомірними?
Це питання залишається відкритим.
Адже правомірним можна вважати запровадження таких змін щодо ставки військового збору та його запровадження для нових категорій платників не раніше ніж з 2026 року. Адже лише у такому випадку будуть виконані вимоги ст.8 Конституції України щодо принципу верховенства права та пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України щодо стабільності, як одного з принципів податкового законодавства.
До речі нагадаємо вимоги пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України:
Податкове законодавство України ґрунтується на принципах, до яких віднесено принцип стабільності. А саме зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
* Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10 жовтня 2024 року №4015-IX з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні від 4 грудня 2024 року №4113-IX.
Голова Комітету з питань податкового права
при Раді адвокатів Одеської області
Кварацхелія Максим Геннадійович.